Programme

17.10 Thursday:
opening stakeout with access to electricity and sanitation 10:00
opening routes for training from 12:00

18.10 Friday:
open office occupations: 17:00 - 22:00 (tents on stakeout)routes open to riders throughout the day

19.10 Saturday:
open office occupations 7:00 - 9:00 ( tents on stakeout)

Veterinary and Technical briefing 8:00 - 10:00

Start side event:
"Final Dogtrekking League" 10:00

Opening race - 11:00
Start the first team 11:30
The first stage race around 15:00

"Evening musher" and draw prizes 18:00

20.10 Sunday:
Start the second stage of the race 10:00
The medal ceremony 15:30

Fringe event on Saturday and Sunday: Dog Trekking (organizer: Grzegorz Chudzik)

Requirements for Dogs:

  • microchip
  • passport
  • vaccination against rabies and viral diseases
  • current deworming
  • dogs are not allowed on the outsideduring the competition dogs must be on a leashevery
  • dog owner is responsible for cleaning up after the dirt
Stuff and Stake-out

STUFF Tour manager: Richard Pojawa
guard tour: Volunteer Fire Department, and Krzysztof Ełganowo Procelewski and Marcin Dziubich
announcer: Cezary Jasiczak
route builder and manager of the competition: Igor Tracz tel: +48519691544
office manager and organizer of the event on behalf of the community: Leszek Orczykowski
timing: ULTIMASPORT, live online, scores on the live, split, preview video on stakeout the first sharp bend :)

STAKE-OUT
Head stakeout Przemysław Adamski
Stakeout - open from Thursday to Monday morning.
At night stakeout will be illuminated.The stakout free toilets.
The stakeoucie access to electricity for campers.
During the period starts - stakeout in the care of security agencies and Police

Fees

The fee can be paid into the account or in the office:

Account name:
Gminny Ośrodek Sportu i rekreacji w Trąbkach Wielkich -
Bank Spółdzielczy Pruszcz Gdański
number: 578335 00030300 4636 2000 0001

-90 PLN senior transfer, next start: 0 PLN
payment on the race office in cash 100 PLN

-40 PLN junior transfer, next start: 0 PLN
payment on the race office in cash 50 PLN

payments for seniors and juniors includes a charge for evening musher

-fee for evening musher from a companion or handler 25pln transfer or 30 PLN in cash on the race office

Registration

registration for competitors:CLICK
registartion for dogs:CLICK

Accommodation
Wodzowo
www.wodzowo.pl

Dom Pielgrzyma
ul. Gdań„ska 6, 83-034 Trąbki Wielkie
ilość‡ miejsc: 50
tel.: 58 682 83 20

Dom weselny Małe Zł‚otowo
Kłodawa, ul. Gdań„ska 122/2, 83-035 Trąbki Mał‚e
tel.: 501 107 126, 502 752 736
kontakt@malezlotowo.pl

Gospodarstwo Gościnne
Warcz, 83-041 Mierzeszyn
ilość miejsc: 6
tel.: 58 683 81 11, 502 167 400 (po 21)

Hotel Sentoza Golf
Cząstkowo 49, 83-042 Eł‚ganowo
tel.: 58 300 08 30, 694 422 698
info@sentoza-golf.pl, www.sentoza-golf.pl

Gospodarstwo Agroturystyczno-Hodowlane
Kleszczewo
tel.: 880 498 725
www.konie.gda.pl

Pensjonat Noce i dnie
Cząstkowo, 83-041 Mierzeszyn
tel.: 58 683 73 83, 694 802 071
pensjonat@noceidnie.com,
www.noceidnie.com

Zajazd Modrzewiowy Dwór
Gołębiewo Średnie 54, 83-033 Sobowidz
tel.: 501 222 526
info@modrzewiowydwor.gd.pl, www.modrzewiowydwor.gd.pl

Budget accommodation - school in Czerniewo, about 5 km from Postolowo.
Overnight in the sports hall on mattresses - 10 PLN per night.
Toilets are, showers no.School open afternoon on Friday.
The dogs stay in the hotel, please ask individually in each of the beds.
COMPETITORS
DOMINIKA SURMA DLUGOLECKI MAREK OSKAR TRZOSKA ZHUKOV DMITRII PAULIUS STRAVINSKAS FROLOV ALEXANDER DAWID HENNING JUSTYNA GETTEL TOMEK DOBROWOLSKI GRAŻYNA KAPSA BURASHOV ALEXEY AIVAR NARUSSON MACIEJ PEPLIŃSKI ALENS LĪDAKS DARIUSZ KOWALSKI ŁUKASZ HENNING GRAŻYNA KAPSA PAULINA BROWARCZYK RAKOCY KRYSTIAN ADRIAN DOMAŃSKI DARIA GRZYBOWSKA SUCHOTIN DENIS CEZARIJUS BOIM PATRYK NAGÓRSKI ZARUBIN VLADIMIR KRZYSZTOF ORZECH JOANNA ADAMSKA PAULINA BROWARCZYK INDRĖ DAUJOTIENĖ BURASHOV ALEXEY ALEKSANDR VASSILJEV ZHUKOV DMITRII FROLOV ALEXANDER PIOTR LINDA VIKTORIJA TOMAŠEVIČIENĖ MONIKA JAKUBASZEK PAWEŁ KOPAŃCZUK MACIEJ POJAWA OLGIERD TRACZ DLUGOLECKI MAREK DAWID HENNING ADAM RESZKE ŁUKASZ HENNING ŁUKASZ SURMA RIDAS KARASKA GRZEGORZ RESZKE MARIUSZ KOSTRZEWA DIDZIS KARLOVSKIS OLEG TARAZANOV WLADIMIR ZARUBIN DARIUSZ KOWALSKI SVETLANA MURAVSKAYA ALEKSANDRA PANYUKHINA AGATA KACZYŃSKA EVGENIYA BOGDANOVA ZOLOTUKHINA LENA SHARAPOVA RIMMA EVGENIIA SILICHEVA ZEMLJANAJA ALEKSANDRA ANNA ŚWITAŁA GRAŻYNA KAPSA VERONIKA GASANOVA DIANA USHAKOVA RYSZARD SITEK DAWID HENNING PAULIUS STRAVINSKAS FROLOV ALEXANDER RIDAS KARASKA MARIUSZ KOSTRZEWA DIDZIS KARLOVSKIS OLEG TARAZANOV EVGENIYA BOGDANOVA ZOLOTUKHINA LENA SHARAPOVA RIMMA EVGENIIA SILICHEVA ANNA ŚWITAŁA GRAŻYNA KAPSA
CLASSES
Bikejoring men
Bikejoring men - NB
Bikejoring women
Bikejoring women - NB
Scooter 1-dog
Scooter 1-dog NB
Canicross men
Canicross women
Rig 8-dog
Rig 8-dog - NB
Rig 6-dog
Rig 6-dog - NB
Rig 4-dog
Rig 4-dog - NB
Scooter 2-dog
Scooter 2-dog NB
SPONSORS & Partners
Adress
GPS coordinates: 54.138427,18.458849 Contact with Igor Tracz: 519691544
Event Location

See Destination in google maps